Obchody 30. rocznicy powołania Straży Miejskiej w Błoniu

30 lat minęło…

We wtorkowy poranek 10.05.2022 w Sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu obchodzono Jubileusz 30-lecia powołania Straży Miejskiej w Błoniu. Nieco ponad 30 lat temu – pod koniec grudnia 1991 roku ówczesna Burmistrz Ewa Tuzimska powołała zarządzeniem Straż Miejską, która wówczas liczyła 6 strażników oraz komendanta, którym został Piotr Kupis. Przez 30 lat istnienia straży zmieniało się prawo, zwiększano uprawnienia i rosła ilość obowiązków straży. Obecnie Straż Miejska w Błoniu liczy 8 strażników pod dowództwem Komendanta Sylwestra Kity-Nowaka, który przejął stanowisko w 2017 roku po odchodzącym na emeryturę po 15 latach Komendancie Władysławie Jasińskim.

Podczas wtorkowej uroczystości Komendant Sylwester Kita-Nowak oraz inspektor Mirosław Zawada, który pełni służbę w Straży Miejskiej w Błoniu od początku jej istnienia zostali odznaczeni Krzyżem za Zasługi, wręczonym przez Prefekta Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Artura Hołubiczko. Ponadto wszystkim obecnym i emerytowanym strażnikom dyplomy i nagrody wręczył Burmistrz Zenon Reszka. Ze sceny padło wiele ciepłych słów i dobrych życzeń m.in. od byłego burmistrza Zbigniewa Stępnia, który 30 lat temu jeszcze jako wiceburmistrz współtworzył Straż Miejską, jak też od przedstawicieli Starosty Warszawskiego Zachodniego: Eweliny Degowskiej i Romualda Reszki.

Na zakończenie części oficjalnej na wszystkich uczestników czekała muzyczna niespodzianka – żywiołowy koncert w wykonaniu Big Bandu Błonie.

Galeria zdjęć - fot. Marek Frejnik

Karolina Gąsińska